دوشنبه ١٥ خرداد ١٤٠٢

آموزش به بیمار مبتلا به آپاندیسیت

آپاندیس یا روده کور زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل (با طولی حدود 10 سانتی متر ) است که از روده بزرگ منشعب می‌شود و درست در زیر دریچه ایلئوسکال به سکوم چسبیده است. عفونت و التهاب در آن منجر به آپاندیسیت می‌شود.
آپاندیس به طور مرتب با غذا پرشده وسپس به داخل سکوم تخلیه می شود . چون مجرای آن کوچک است و ممکن است به خوبی تخلیه نشود بسیار مستعد بروز انسداد و سپس عفونت است که اصطلاحاً به این حالت آپاندیسیت می گویند.
وظیفه و کارکرد آپاندیس در بدن برای مدتها روشن نبوده و گمان می‌رفت که نقشی در کار سیستم گوارشی بدن نداشته باشد.
اما نتایج تحقیقات ساینتیفیک آمریکن حاکی از آن است که آپاندیس در نوزادان به تولید هورمون و در افراد بزرگسال به تولید پادگن‌های (آنتی‌ژن‌های) مفید برای ایمنی بدن و مبارزه با بیماری کمک می‌کند. همچنین تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که آپاندیس نقش عمده‌ای در سیستم ایمنی بدن دارد.
بافتهای لنفاوی جداره آپاندیس با حس کردن میکروبهای موجود در مواد زاید در حال دفع از بدن، نوع خوب یا بد میکروبها را تشخیص داده و به بانک حافظه‌ای سیستم ایمنی بدن اجازه می‌دهند تا در مقابله (و دفع) میکروبهای مضر و ساختن میکروبهای مفید برنامه ریزی کرده و فعال گردد. آمار مرگ و میر در اثر اسهال مزمن در کشورهای فقیر یا در حال رشد نشان داده که آپاندیس سالم با ذخیره باکتریهای خوب در خود می‌تواند سیستم گوارشی افراد را پس از آلوده شدن به میکربهای مضر باعث اسهال، با بازگشت میکروبهای مفید بهبود داده و از آمار مرگ و میر بکاهد

تظاهرات بالینی:
درد در ربع تحتانی راست شکم که معمولا با تب خفیف ، تهوع ، گاهی استفراغ همراه است.شکم در لمس حساس می باشد. مقدار حساسیت در لمس و اسپاسم عضلات موجود و یا بروز یبوست و اسهال در افراد متفاوت می باشد.

علاوه بر معاینات بالینی :
آزمایش خون، عکس ساده شکم ، سونوگرافی از شکم به تشخیص قطعی بیماری کمک می کند.

معاینات بالینی آپاندیسیت در کودکان:
کودک مبتلا هنگام راه رفتن با احتیاط راه می‌رود، مختصر به جلو خم شده و اندکی به سمت راست لنگش دارد. در حالت خوابیده به supine اغلب به سمت راست دراز می‌کشند و زانوهایشان را بالا می‌برند، وقتی از آن‌ها بخواهیم زانو را باز کنند و دراز بکشند، کودک دستش را روی سمت راست و پایین شکم قرار داده و سپس پاهایش را دراز می‌کند. در آغاز معاینه، لمس آرام بازوی کودک در اطمینان خاطر دادن به او که معاینهٔ شکم نیز به همین آرامی است، باعث جلب اعتماد کودک و شانس بیشتری برای معاینه دقیق تر می‌شود.

 

 

 

تمامی حقوق برای بیمارستان شهید رجایی گچساران محفوظ می باشد.