پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

داروهای گیاهی دارای تأثیرات درمانی هستند/آشنایی با فواید استفاده از برخی داروهای گیاهی

كارشناس مسئول نظارت بر تجويز و مصرف منطقی دارو بیمارستان شهید رجایی گچساران گفت: داروهای گیاهی دارای تأثیرات درمانی هستند و مطالعات جدید نیز تأیید کننده اثرات درمانی آنها است.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید رجایی گچساران؛ دکتر ایرج میرزایی، افزود: اثر بخش بودن یک داروی گیاهی در یک بیماری به خصوص بیماری های مزمن به معنی قطع یکباره داروهای شیمیائی و روی آوردن به داروهای گیاهی نیست بلکه باید با در نظر گرفتن شرایط بیمار و پس از مشورت با پزشک معالج اقدام به تجویز داروهای گیاهی در کنار داروهای شیمیائی نمود.

وی ادامه داد: مصرف خودسرانه داروهای گیاهی و گیاهان دارویی در این افراد می تواند عوارضی را ایجاد کند که موجب کاهش اثر و یا افزایش سمیت داروهای شیمیائی شود.

وی ابراز داشت: استفاده از داروهای گیاهی به دلیل ارزان بودن و آسانی مصرف آنها در حال افزایش است و این امر موجب سوء استفاده برخی افراد از این شرایط شده است.

میرزایی تصریح کرد: تشخیص های غلط افراد فاقد صلاحیت و تجویزهای غیراصولی و نادرست آنها و همچنین تهیه داروهای گیاهی در مراکز غیر مجاز و بدون رعایت استانداردهای لازم می تواند عوارض جدی را برای بیماران به همراه داشته باشد.

وی در ادامه به فواید استفاده از برخی داروهای گیاهی پرداخت و افزود: برای ضد نفخ یا بادشکم که یک ناراحتی دستگاه گوارشی است و منبع اصلی این گاز تخمیر کربوهیدرات ها و پروتئین ها توسط باکتری ها است، برخی گیاهان موجب توقف رشد این باکتری ها شده و با دفع گازهای معده و کاهش انقباضات دردناک در کاهش نفخ مؤثرند.

كارشناس مسئول نظارت بر تجويز و مصرف منطقی دارو بیمارستان شهید رجایی گچساران اذعان داشت: رازیانه، نعناع، مریم گلی، گیاهان گل راعی، سنبل الطیب و گل ساعتی بر سیستم عصبی بدن مؤثر می باشند و گیاهان آویشن، شیرین بیان، ختمی، پنیرک، به دانه، بارهنگ، قدومه از خانواده گیاهان داروی هستند که خواصی ضد سرفه و خلط آور دارند.

وی یاد آور شد: گیاه میخک یکی از گیاهان مؤثر بر بیماری های دهان و لثه است و نیز از گیاهان دارای اثرات ملین و مسهل می توان تمر هندی، تخم کتان و کنجد را نام برد.

وی گیاهان برگ انگور فرنگی سیاه، ریشه گیاه پنجه شیطان، ریشه و برگ گیاه سمتوطن و میوه فلفل قرمز را گیاهان مؤثر بر بیماری های رماتیسمی، استئوآرتریت، تسکین کمردردها، تسکین کشش و گرفتگی ماهیچه ای، درمان کبودی و تسریع ترمیم استخوان عنوان کرد.

میرزایی خاطر نشان کرد: گیاهان پنج انگشت، سداب، کیسه کشیش، توت مار و پبرسیاه برای مشکلات قاعدگی و یائسگی زنان همچنین مؤثر هستند.5 

 

 


١٢:٥٤ - 1397/04/16    /    شماره : ٢٠٥٢٢    /    تعداد نمایش : ٣١٩


امتیازدهی

خروج
تمامی حقوق برای بیمارستان شهید رجایی گچساران محفوظ می باشد.